Unutamadıklarımıza, unutma beni çiçeği

Hayatımızda unutamadığımız, unutmak istemediklerimize bir hatıra bırakmak istesek bu ne olurdu? Herkese göre bu cevap değişecek olsa da bazen bazı anlamlar, bazı hikayeler bu sorunun cevabını kolaylaştırıyor. Çoğumuzun ismini duyduğu, çalılar arasında gizlenen gösterişsiz ama gök rengi mavisiyle kendini fark ettiren bu çiçeğin hikayesini hediye etmek isteyebilirsiniz. Efsanelere konu olmuş bu çiçek hakkında neler yazılmış bir bakalım.

Bilimsel ismi Myosotis olan küçük gök mavisi rengiyle bir mine türü olan günümüzde unutma beni olarak bilinen bu çiçek adından da anlaşılacağı üzere çiçeği veren kişinin unutulmamasını temenni etmektedir. 

Bir Avusturya halk hikayesine göre şövalye ve sevgilisi gezerken, kız tuna nehrinde sürüklenen çiçeği görür ve onu almak ister, şövalye sevgilisini mutlu etmek için nehre atlar ve çiçeği almaya çalışır ancak boğulmaya başlar son bir hamle ile çiçeği kıza atar ve "unutma beni" diye haykırır. O günden sonra bu minik mavi çiçek "unutma beni" çiçeği olarak anılır.

Başka bir efsaneye göre, Tanrılar çiçeklere isim verirken bu minik çiçeği isimlendirmeyi unuturlar. Bunun üzerine çiçek " Tanrım unutma beni" diye bağırır. Ve ismi bu şekilde kalır. 

Kelt mitolojisinde ise bu çiçeğin peri hazinelerine giden yolu açtığı, hazinenin saklandığı kayanın kenarına unutma beni çiçeği bastırıldığı zaman, gizli mağaranın kapısının açıldığına inanılırmış.

Biz de bu güzel çiçeği, tasarımlarımıza dahil ettik ve unutulmayanlara bir hatıra bırakmak istedik.