Hüznün Çiçeği Gelincik

Bana en çok sorulan sorulardan biri, en sevdiğiniz koleksiyon hangisi? Her bir tasarımın yeri ayrı olsa da gelincik her zaman başka bir yerde benim için... Doğanın tüm gücü ve kırılganlığını bir arada taşıyor gibi... Peki gelincik dünya için ne anlamlar taşıyor ona bakalım.

Kavuşamayan aşıkların çiçeği olarak bilinir. Gelinciği topraktan kopardığınız anda solmaya başlar. Bir kesme çiçek gibi dayanıklı değildir. Doğada bulunan en zarif ve narin çiçeklerden biridir. Gelinciğin kırmızı, sedefimsi yaprakları, kişinin narinliğine ve inceliğine, ortasındaki siyah tomurcuklarının ise yüreğindeki acısını temsil ettiği söylenir.

Gelinciğin toprakta birbirinden ayrı ayrı bitmesi sevip de kavuşamayan aşıkları temsil ettiğine inanılır.

İngiltere’de ise her yıl kasım ayının başından itibaren insanların yakalarındaki kağıttan veya plastikten gelincik kırmızı gelincik çiçekleri görürsünüz. Başbakandan sokaktaki normal insana kadar milyonlarca kişi bu kırmızı gelincikleri takar. 

11 Kasım Anma Günü sembolü olan kırmızı gelincik figürü Birinci Dünya Savaşı’na katılmış Kanadalı bir Sıhhiye Yarbayı olan McCrae'nin ,eski bir öğrencisi olan teğmenin savaşta ölümü üzerine yazıdığı In Flanders Fields adlı şiirinden gelir.

McCrae’nin yazdığı ve ana temasını savaşta ölen askerlerin mezarlarının başında çabucak büyüyen kırmızı gelinciklerin oluşturduğu şiir, İngiliz kültüründe derin iz bırakır, defalarca ve hatta Remembrance Day’in sembollerinden biri haline gelir.